Kouzlo s cukrem - malý chemik

Pamatuju si, že chemii jsem nesnášela. Asi nejspíš kvůli té teoretické části. Dokonce jsem měla z naší paní chemikářky dost velký strach, protože byla strašně drsná. Navíc doma moc pochopení pro můj antitalent na chemii nebyl, protože náš tatí je vystudovaný chemik, takže - "a ty vzorce přece nejsou těžky!!"

No a já jsem sice na dlouhhá léta zanevřela na tuhle část zvdělání. Naštěstí po letech (a hlavně protože mám zvídavé dítě) jsem se rozhodla, že budeme sem tam nějaký pokus doma provádět. Je to totiž zábava...navíc vznikají zajímavá díla a Danek má teď mnohem pestřejší vyžití než předtím. 

Takže tentokrát (a to byl spíš omyl než pokus a vlastně díky tomu celá moje myšlenka vznikla) jsme krystalizovali cukr. Jasně pro malé dítě to podávám jako "Kouzlo s cukrem"....

Je to velmi jednoduché, stačí udělat hodně přesycený cukrový roztok a ten vznikne, že do vroucí vody (použijte maximálně 150ml ať nečekáte dlouho na výsledek) přisypáváte postupně cukr. Po menších částech a vždy když se zcela rozpustí můžete přidat další. Jakmile se přestane rozpuštět máte hotovo. Přelejeme roztok do sklenice a dáme na slunné místo. Nemusíte zakrývat, ale jednou za čas je nutné sundat z povrchu smetí. Po čase (a také záleží na tom z jakého množství roztoku budete krystalizovat) vám na dně sklenice začnou vznikat krystaly. Z cukru jsou právě takové krásné jako na obrázku. 
Prozatím žádné komentáře

Nechat komentář