Na návštěvě u mediátora

Ráda bych se chtěla podělit o poměrně zajímavou životní zkušenost. Po docela závažných neshodách nám (bývalým partnerům a rodičům Dana) bylo doporučeno navštívit mediátora. Mediátor je vlastně takovou "třetí nezávislou osobou" při řešení nějakého sporu. Je to člověk (dá se možná napsat terapeut), který se snaží dovést znepřátelené strany k nějaké dohodě. Mediací jsou dokonce různé druhy: v civilních sporech, v právu a nebo v rodinných sporech. Ještě než úplně začnu, chtěla bych vysvětlit, že se jedná pouze o mé vlastní o pocity a zkušenosti. O pocitech druhé strany si psát nedovolím, protože jde o velmi osobní záležitost. A také ctím, že každý to máme jinak. Já jsem se rozhodla své zkušenosti sepsat, protože můžou pomoct dalším ženám v podobné situaci.

Každému je asi jasné, že mě se týká právě mediace v rodinných sporech. Důvodů k takové mediaci je strašně moc. Ať už jde o vícegenerační, dědické a nebo manželské spory.  Nám byl doporučen mediátor především kvůli komunikaci. Možná se to zdá jako prkotina "nějaká komunikace", ale když to pak je v praxi, opravdu není žádná velká zábava bavit se s někým s kým se opravdu bavit nechcete. A bavit se s ním prostě musíte. Samozřejmě si můžete stokrát říkat, že všechno děláte kvůli dítěti, ale v některých případech to prostě nezvládnete. 

Ze své vlastní zkušenosti musím napsat, že návštěva mediátora má pro mě vážně přínos. Vztahy po rozchodu, nebo i rozvodu jsou šíleně napjaté a hodně lidí se nedovede ovládnout, protože i když máte nový život pořád Vás bolí to co se stalo. Že vám někdo ublížil, musíte se smířit v co nejkratším čase s křivdou, která vás zranila. Pro nikoho to není lehké. Proto musím v takových případech doporučit návštěvu u mediátora. Věřím, že to pomůže spoustě lidí. A především dětem těch rodičů, kteří se spolu bavit neumějí, ale potřebují.

Práce mediátora musí být velmi zajímavá, ale nepředstavitelně náročná. Setkávat se mnoha a mnoha zajímavými a určitě občas dost absurdními případy. Takové lidi, kteří dovedou pomoct ve vyhrocených situacích, velmi obdivuji. 

Díky mediátorovi jsem si uvědomila jak moc byla naše komunikace špatná už od začátku. Před spoustou let jsme si špatně položili "základ" a pak už to člověku ani nepřijde divné, že si víc s partnerem píše, než se s ním baví. Nebo, že člověk ani nečeká zpětnou vazbu při hovorech a vlastně sklouzne k tomu, že se jen a jen vypovídá ze problému aniž by očekával jakoukoliv reakci. Jako totálního zabijáka vztahů beru (a teď to bude trochu paradox vzhledem k mé činnosti na internetu) sociální sítě, mobilní telefony, internet v mobilu a neschopnost utnout to a chvilku žít úplně normální život. 
Prozatím žádné komentáře

Nechat komentář