Bylo, nebylo...

Čtete svým dětem? Já Dankovi dost často. Netvrdím, že denně - ne vždycky je na to nálada, ale snažím se ho vést, aby znal klasické pohádky. Mám je moc ráda. Poslední dobou, ale na mě skáčou články a názory o tom jak klasické pohádky jsou vlastně “závadné” sexistické apod. Naprosto žasnu a nestačím se divit vlastním očím. Začneme třeba Popelku - je to naivní dívka, která neustále uklízí po svých dvou liných sestrách a vlastně ji z otročiny vysvobodí až princ - je to sexistické? Protože se musela Popelka nejprve převléknout do krásných šatů a její noha je malá a útlá a ne jak tlapa starýho námořníka. 

Nebo Kráska a Zvíře - pamatujete si tu nádhernou verzi od Františka Hrubína kde pýcha a lenost dostala na frak od poctivosti za posměchu slepic (kokoko nosí hlavu vysoko)....stejně tak i filmová verze od Juraje Herze, která mě půl dětství sice děsila, ale teď na ni nedám dopustit. Takže když jsem se dočetla, že Kráska je ze všech pohádek nejzávadnější a ona vlastně trpí Stockholmským syndromem byla jsem přesvědčená, že se jedná o nepovedený vtip. B ohužel tomu tak není ! 

Tyto a mnoho dalších klasických pohádek ( Ošklivé Kačátko je rasistická pohádka, protože s černým kačátkem si nechtějí ostatní hrát to že tam šlo o to, že bylo špinavé nikoliv černé už expertům uniká ale to je detail...)

Přijde mi, že se poslední dobou společnost strašně rychle mění, začíná se vidět špatnost ve všem. Chybí ta pozitiva. V pohádkách se hledají sexistické narážky, není vše 100% genderově vyváženo a naše děti jsou vychovávany v "příšerné iluzi". Jenže o tom ty pohádky jsou! Nemají nikoho připravit na reálný život, mají maximálně poučit a poukázat na rozdíl mezi dobrem a zlem! 

Já svého syna vychovávám k úctě k ženám i mužům. K úctám v autority a čtu a vypravuji klasické pohádky klidně od Grimmů a troufám si říct, že nikdy nebude mít představu o tom, že mu bude jeho budoucí přítelkyně nebo manželka muset posluhovat. 

Stejně tak já, byla jsem vychována na klasice a nepřipadám si jako chudinka, která čeká na prince až ji zachrání. Jsem přesvědčena, že jsem dostatečně emancipovaná, samostatná, vzdělaná a zdravě sebevědomá žena a to nikdy pohádka nemůže změnit. Je to o výchově a já to předám i dál svým dětem. 
Prozatím žádné komentáře

Nechat komentář