Tymiánový sirup

Sice je léto v plném proudu, ale kdo zaváhá....však to znáte. Já dělám zásoby sirupů a různých bylinných extraktů v podstatě pořád. Letos už mám pěkně zpracovanou velkou část tymiánu. Na chalupě nám to roste pomalu jako plevel a tak se vše zužitkuje. 

Proč vůbec je dobré dělat s nějakým takovým sirupem? Tymiánový sirup je ideální lék proti vlhkému kašli. Co si budeme povídat na kašel trpí pomalu každé dítě. Mimochodem tahle voňavá bylina je jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik a to věděly už naše prababičky. Tenhle sirup můžete vyrobit klidně i ze sušeného tymiánu, ale já mám raději ten čerstvý z kterého je odvar o dost silnější. 

Co potřebuješ: 

Velkou snítku tymiánu 

cca 2 litry vody

1/2 citronu

cca 700 g cukru krupice

kapka slivovice 

Jak na to: 

Tymián dáme do hrnce, nakrájíme na plátky citronu které přidáme. Zalijeme převařenou vodou a necháme louhovat do druhého dne. Odvar přecedíme a přidáme cukr. Svaříme dokud se cukr nerozpustí. Nalijeme do sklenic a necháme co nejmenší prostor pro vzduch. Na závěr zakápneme slivovicí. Já ještě sirup nechám sterilovat, vydrží tak o dost déle. Vychladlé sirupy necháme ideálně na temném a chladném místě. Při nachlazení dávkujeme 3x denně jednu lžičku.
Prozatím žádné komentáře

Nechat komentář